23.09.2020 Zaujímavosti

V Humennom sa uskutočnil Deň rómskej kultúry.

Ilustračné foto

Predstaviť kultúru rómskeho etnika ako súčasť bohatého kultúrneho dedičstva regiónu horného Zemplína bol jedným z cieľov multižánrového podujatia Stretnutie kultúr v múzeu - Deň rómskej kultúry.

Najautentickejší kontakt s rómskou kultúrou sprostredkovali remeselné dielne tradičného kováčstva, tokárstva a podkúvania koní. "Návštevníkom ponúkajú ukážky tradičných nástrojov a výrobkov a predovšetkým príležitosť aktívne sa zapojiť do priameho procesu tradičnej výroby," vysvetlila Fedičová. Historický a etnografický prierez 700-ročným vývojom rómskych dejín na území dnešného Slovenska mapovala panelová výstava Z dejín Rómov na Slovensku.

"Zachytáva prvé písomné záznamy o rómskych osadníkoch na našom území, tradičný spôsob obživy, jedinečnú kultúru a tradície, proces etablovania v spoločnosti, ale aj temné obdobie vojnových udalostí a diskriminácie," dodala Fedičová.

Súčasťou podujatia bol aj koncert humenského zoskupenia Kapela Jána Budiho s cimbalovým a husľovým sprievodom. Podujatie sa uskutočnilo 20. septembra v skanzene Vihorlatského múzea. Podujatie finančne podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Prezident P. Pellegrini to povedal na plné ústa. Toto si myslí o Rómoch.

Prezident Peter Pellegrini otvorene odpovedal na otázku, ktorá mnohým leží na srdci: aký význam majú Rómovia pre Slovensko? Jeho vyjadrenie prinieslo jasný a odvážny postoj, ktorý môže vyvolať diskusiu.

Showbiz

K zmiereniu nad hrobom Ľuba Virága vraj nedošlo. Igor Kmeťo trvá na svojom tvrdení.

Aj po smrti speváka Ľuba Virága zostáva otázka autorstva piesne Načo pôjdem domov otvorená. Igor Kmeťo starší, jeden z najznámejších rómskych hudobníkov, si stále stojí za tým, že táto pieseň je ľudová a Virág nie je jej autorom.