Britské spoločnosti spájané s otroctvom budú financovať programy pre menšiny.
Foto: Sky news
Dve z najväčších britských spoločností prisľúbili finančnú podporu projektom pomáhajúcim menšinám. Urobili tak v období, keď sa ostrovná krajina snaží vyrovnať so svojou úlohou v obchode s otrokmi v minulosti.
Gigantická poisťovňa Lloyd's of London a rozsiahla sieť pubov Greene King dali prísľuby po tom, čo sa dostali do databázy spoločností spájaných s obchodom s otrokmi, ktorú vypracovala popredná britská vysoká škola University College London.
Sieť pubov založil v roku 1799 Benjamin Greene. Patril medzi 47.000 ľudí, ktorí dostali odškodné určené majiteľom otrokov, keď Britské impérium v roku 1833 zrušilo otroctvo. Greene sa vzdal troch plantáží v Západnej Indii (Karibiku) a odškodnili ho za to sumou rovnajúcou sa súčasným 500.000 librám čo je v prepočte 559- tisíc eur.
Databáza obsahuje tiež informáciu, že zakladateľ poisťovne Lloyd's Simon Fraser dostal 400.000 libier (447.000 eur) za to, že sa zriekol majetku v Dominike, ostrovnom štáte v Karibskom mori. V Británii a po celom svete sa začali protesty proti rasizmu a otrokárskej minulosti - konajú sa v rámci iniciatívy hnutia Na životoch černochov záleží.
Na začiatku protestov bolo 25. mája zabitie neozbrojeného Afroameričana Georgea Floyda pri zatýkaní belošským policajtom v americkom meste Minneapolis.