VIDEO: Zaočkovanosť Rómov proti COVID-19 oproti zvyšku Slovenska vraj zaostáva.
Zaočkovanosť Rómov či ľudí bez domova proti ochoreniu COVID-19 oproti celoslovenskému priemeru zaostáva. Napriek tomu sa však podarilo v rámci nízkoprahového očkovania zaočkovať už viac ako 2000 ľudí zo 16 obcí.
Za projektom stojí Intervenčný tím Ministerstva zdravotníctva, organizácia Zdravé regióny, Záchranná zdravotná služba a nezisková organizácia Odyseus. "Zaočkovanosť prvou dávkou v takýchto komunitách podľa indícií z nášho monitoringu zatiaľ dosiahla v celoslovenskom priemere veľmi nízku úroveň. Úroveň nad desať percent dosahuje len 42 z 266 obcí a miest, kde organizácia priamo pôsobí," povedal Andrej Belák zo Zdravých regiónov.
Belák tiež poukázal na to, že práve v marginalizovaných rómskych komunitách boli v priebehu prvej vlny pandémie nového koronavírusu zaznamenané vysoké sídelné úrovne premorenosti, pomerne ťažké zdravotné dosahy u ľudí rovnakého veku. Išlo až o 44 percent hospitalizácií s ochorením a vyše 20 percent úmrtí u ľudí do 50 rokov a sociálne, ekonomicky i symbolicky najtvrdšie karanténne opatrenia.
Pilotný projekt nízkprahového očkovania sa začal v priebehu júna. Vakcínu dostali osoby z vylúčených komunít z východného Slovenska, ale aj z Bratislavy. U mobilnejších ľudí očkovacie tímy používajú vakcíny od Johnson&Johnson, prípadne vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech či spoločnosti Moderna.
Proces očkovania je úlohou Záchrannej zdravotnej služby, ktorá so zastúpením v 13 miestach vie zastrešiť celé Slovensko. "Naše mobilné tímy zabezpečujú očkovanie na rôznych miestach a pre rôzne typy organizácii, vedia prísť aj do odľahlejších oblastí," povedal generálny riaditeľ ZZS Ernest Caban s tým, že denne vedia zaočkovať stovky ľudí.
Dominika Jašeková z organizácie Odyseus zasa poukázala na to, že neraz musia bojovať aj s hoaxami a dezinformáciami.