VIDEO: Prvý rozsiahli výskum o zdraví Rómov je na svete. Toto sú výsledky!
Ilustračné foto
Väčšina domácností v ktorých žijú chudobní Rómovia je trvalo vystavená škodlivinám a ďalším bezprostredným zdravotným rizikám priamo v obydliach. Dokazovať to má najnovší výskum organizácie, ktorá patrí pod ministerstvo zdravotníctva.
Výskumu realizovala vlani v marginalizovaných rómskych komunitách organizácia Zdravé regióny. Jeho výsledkom je rozsiahla štúdia, ktorá mapuje podmienky pre zdravie a stanovenie zdravotných potrieb Rómov, ktorí žijú v osadách a iných lokalitách.
Odborníci zistili, že medzi jednotlivými vylúčenými osídleniami existujú značné rozdiely v úrovniach konkrétnych podmienok aj v ich kombináciách, a to aj v rámci pomerne malých území. Odborníci tvrdia, že predstava o zázračných plošných riešeniach je celkom naivná. Problémy je nevyhnutné šiť na mieru konkrétnym lokalitám. Ďalším zistením je, že väčšina domácností je vo väčšine vylúčených rómskych osídlení trvalo vystavená škodlivinám a ďalším bezprostredným zdravotným rizikám priamo v obydliach, aj vo verejnom priestore osídlení.
"V protiklade ku všeobecným predstavám sa aj v najznevýhodnenejších osadách značným podielom domácností darí vyhýbať sa vo väčšine ohľadov kriticky nezdravému správaniu súvisiacemu so zdravím, vrátane nadmerného užívania drog, rizikových sexuálnych a reprodukčných praktík a podobne. S výnimkou fyzickej dostupnosti prevádzok, značné časti obyvateľov osídlení čelia rozmanitým problémom s reálnou dostupnosťou bežných zdravotníckych služieb, a to najmä pokiaľ ide o ich organizáciu a kvalitu, vrátane prítomnosti etnickej diskriminácie," uviedol expert na zdravie Rómov Andrej Belák.
Výsledky uvedeného výskumu predstavujú prvé podrobné meranie podmienok pre zdravie a stanovenie zdravotných potrieb obyvateľov vylúčených rómskych osídlení na Slovensku. Hlavnými účelmi výskumu bolo zabezpečenie vstupných údajov potrebných na vyhodnotenie úspešnosti národného projektu Zdravé komunity v období 2017 – 2022 a zabezpečenie údajov o tom, čo všetko pre zlepšenie zdravia potrebujú jednotlivé vylúčené rómske osídlenia.
Vďaka výsledkom organizácia Zdravé regióny vie, na čo je potrebné sa v nasledujúcom období sústrediť v konkrétnych lokalitách. "Keďže ide o štatisticky reprezentatívne údaje, porovnaním situácií v lokalitách v roku 2019 a 2022 bude projekt zároveň schopný presvedčivo ukázať, čo sa organizácii podarilo za dané obdobie zmeniť svojou prácou," dodal Belák.