17.11.2020 Správy

VIDEO: Aj Rómovia boli súčasťou Nežnej revolúcie. Vypočujte si najdôležitejšie fakty.

Foto: Gipsy Television

Pred novembrom 1989 museli mať Rómovia pri svojom mene napísane písmeno "C" ako Cigán. Až po roku 1991 boli na Slovensku uznaní za národnostnú menšinu. 

Označovanie rasy síce zo štatistík zmizlo, vznikli však stovky segregovaných osád. Ako sa Rómom žilo v socializme? Kde ich zastihla Nežná revolúcia a čo im prinieslo 30 rokov slobody?

Na otázky Jozefa Šiváka odpovedala Anna Koptová, ktorá bola v rokoch 1990-1992 poslankyňou SNR ČSFR, Jana Horváthová - riaditeľka Múzea rómskej kultúry v Brne (Pozn. redakcie: Horváthovej otec, Karel Holomek bol poslancom ČNR ČSFR) a romista Arne Mann. Záznam z diskusie vznikol v roku 2019 počas otváracieho večera Gypsy Festu - najväčšieho rómskeho festivalu, ktorý sa na Slovensku organizuje od roku 2008.



Preskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Prezident P. Pellegrini to povedal na plné ústa. Toto si myslí o Rómoch.

Prezident Peter Pellegrini otvorene odpovedal na otázku, ktorá mnohým leží na srdci: aký význam majú Rómovia pre Slovensko? Jeho vyjadrenie prinieslo jasný a odvážny postoj, ktorý môže vyvolať diskusiu.

Showbiz

K zmiereniu nad hrobom Ľuba Virága vraj nedošlo. Igor Kmeťo trvá na svojom tvrdení.

Aj po smrti speváka Ľuba Virága zostáva otázka autorstva piesne Načo pôjdem domov otvorená. Igor Kmeťo starší, jeden z najznámejších rómskych hudobníkov, si stále stojí za tým, že táto pieseň je ľudová a Virág nie je jej autorom.