V Lomničke deti chodia do škôlky až popoludní: Takéto niečo ste ešte nevideli!
Deti na popoludňajšej zmene sú často unavené. Učitelia s nimi musia najprv cvičiť. Foto: Gipsy Television
Obec Lomnička čelí neobvyklému problému, ktorý by ste skôr očakávali v preplnenej základnej škole. Dokonca aj deti v miestnej materskej škole navštevujú zariadenie na zmeny. Namiesto ranných hier, na ktoré sú v tomto veku zvyknuté deti inde, prichádzajú do škôlky až popoludní, unavené a nepokojné.
Materská škola je spojená so základnou školou, ktorá už 15 rokov zápasí s nedostatkom tried. Takmer 900 žiakov sa delí o 60 tried, pričom polovica z nich chodí do školy popoludní. Podobný systém sa preniesol aj na predškolákov.
„Prídu do škôlky okolo jednej, pol jednej, jednej, naobedujú sa, a oni asi potrebujú odpočinok. Tu len väčšinou zívajú. Je to iné robiť s deťmi, keď sú ráno v škôlke, a poobede,“ vysvetľuje Adriana Kupcová, učiteľka materskej školy.
Vyčerpané deti aj učitelia
Podľa riaditeľa základnej školy Miroslava Zelinu je situácia už na hranici únosnosti. „Tridsať tried sa učí ráno a tridsať tried poobede, čiže sme na plnej kapacite aj v popoludňajšej zmene. Samozrejme, je to problém pre učiteľov a predovšetkým pani učiteľky, ktoré prevažne učia na prvom stupni, lebo prvý stupeň chodí na druhú zmenu,“ hovorí Zelina.
Nedostatok priestorov ovplyvňuje aj kvalitu vzdelávania. „Nemáme vôbec priestor na voľnočasové aktivity pre tieto deti, nemáme ani školský klub detí, nevykonávame ani krúžkovú činnosť. No a samozrejme nemáme priestor ani na samotné doučovanie pre tieto deti, ktoré by to potrebovali,“ dodáva riaditeľ.
Deti na popoludňajšej zmene sú často unavené. „Akonáhle príde hodina, kedy majú prísť na poobedňajšiu smenu do školy, tak tie deti sú tu ešte skôr, ako sa začína to vyučovanie. Čakajú tu dlho a na vyučovacích hodinách sú unavení,“ opisuje situáciu Magdaléna Pompová, pedagogická asistentka.
Učitelia sa snažia pomôcť žiakom aspoň pohybovými aktivitami. „My si s nimi ako učitelia musíme viacej komunikovať, berieme tie pohybové hry, aby sa deti prebrali z toho všetkého. A prvé hodiny, čo sú, sú hlavne čítanie, matematika, písanie, kým sú ešte deti ako-tak vo vnímaní,“ vysvetľuje Pompová.
Riešenie na obzore, ale nie pre všetkých
Očakáva sa, že situáciu v základnej škole zmierni dostavba novej budovy s kapacitou pre 500 detí. Tá by mala byť dokončená v roku 2026 a stáť približne 7 miliónov eur. Nová budova ponúkne moderné odborné učebne a školskú jedáleň. „Tá nová budova, myslím si, že naozaj spĺňa všetky parametre modernej budovy školy dvadsiateho prvého storočia. Budú tam odborné učebne, bude tam nová školská jedáleň, kde plná kapacita bude pre všetky deti. Budú sa môcť stravovať na varenej strave. To, čo nám bude chýbať aj v tejto novej budove, tak to je povedzme telocvičňa,“ dodáva Zelina.
Materská škola však na riešenie zatiaľ čaká márne. Starostka obce Mária Oračková tvrdí, že projekt na rozšírenie škôlky síce existuje, no financie sú problémom. „Sme pripravení aj na materskú školu, čiže projekt máme pripravený aj na materskú. Lenže mám také informácie, že plán obnovy – sú vyčerpané peniaze na škôlky. Ale tak dúfame, že štát nejakú pomoc nájde a že nejak sa dohodneme aj so štátom, že nejaké zdroje nájdu, že budeme dobudovať aj škôlku,“ uviedla Oračková.