Štát začne vo februári sčítavať obyvateľov. Budú sa ľudia hlásiť k rómskej národnosti?
Foto: Gipsy Television
Štát začne od 15-teho februára zisťovať koľko má obyvateľov. Každý sa tak bude môcť prihlásiť aj k svojej národnosti. Ide o dôležitý administratívny akt pre národnostné menšiny. Tá, ku ktorej sa prihlási najviac ľudí, dostane od štátu najväčší balík peňazí na kultúru. Niektorí Rómovia už ale teraz tvrdia, že sa k svojej etnicite neprihlásia.
Posledné sčítanie obyvateľov bolo pred ôsmimi rokmi. Vtedy sa zistilo, že na Slovensku žije najviac Slovákov. Druhú priečku obsadili Maďari a tretiu Rómovia. K rómskej národnosti sa prihlásilo necelých 113 tisíc obyvateľov. „V obci máme približne 400 Rómov a v minulosti sa ich zopár k tejto národnosti prihlásilo,“ povedala pre Gipsy Television Zuzana Kučerová, starostka obce Spišský Hrhov.
Keďže na Slovensku by malo žiť do pol milióna Rómov, z údajov štatistického úradu vyplýva, že sa títo ľudia prihlásili buď k slovenskej alebo maďarskej národnosti. Prečo tak urobili sa paušálne nedá povedať. Niektorí ľudia si zase myslia, že ak sa prihlásia k rómskej národnosti, tú im automaticky zapíšu do rodného listu a občianskeho preukazu. To ale nie je pravda.
Foto: Gipsy Television
„Právo slobodne sa rozhodnúť a prihlásiť sa k rómskej národnostnej menšine považujem za jedno z najdôležitejších základných práv pre našu sebaidentifikáciu. Z mojej pozície by som chcela urobiť všetko preto, aby sa k nám Rómom a Rómkam dostalo čo najviac informácií o tom, prečo máme byť hrdí na to, že sme Rómovia,“ uviedla Andrea Bučková, splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity.
Prihlásenie sa k rómskej národnosti počas sčítania obyvateľov ma aj ten význam, že čím viac ľudí to urobí, tým viac peňazí dostanú Rómovia na svoju kultúru. Sčítanie obyvateľov je povinné pre každého, kto má na Slovensku trvalý pobyt. Za sčítanie detí je zodpovedný rodič. Novinkou ale je, že bude možné uviesť viac ako jednu národnosť. Sčítací formulár bude obsahovať 14 otázok.
„Sčítanie obyvateľov sa bude realizovať online. Každý občan má povinnosť sa sám sčítať. Ak takú možnosť nemá, nemá počítač, tak na obecnom úrade bude zriadené kontaktné miesto. Ja im v tom pomôžem a spolu to vyplníme. Bude tu k dispozícii aj mobilný asistent. Obyvatelia môžu zavolať na obecný úrad. Ak povedia, že sa nemôžu osobne dostaviť, tak ten mobilný asistent príde k nim a pomôže im s tým,“ uviedla Erika Rímska, pracovníčka obecného úradu v Spišskom Hrhove.