01.11.2024 Správy

Spomienka na zosnulých: Ako si Rómovia uctievajú svojich blízkych počas sviatku Dušičiek.

Cintorín v Plaveckom Štvrtku. Foto: Gipsy Television

Katolícka cirkev si v piatok pripomína sviatok všetkých svätých a na sobotu pripadá Pamiatka zosnulých, ľudovo známa ako Dušičky. Oba dni sú venované spomienke na tých, ktorí už nie sú medzi nami. 

Slovenské cintoríny sa počas týchto dní naplnia ľuďmi, ktorí prichádzajú uctiť si pamiatku svojich blízkych, zapaľujú sviečky, kladú kvety na hroby a modlia sa za pokoj ich duší. Tento čas je pre mnohých príležitosťou na zamyslenie, reflexiu a spojenie s predkami. V rómskej komunite sú však tieto spomienkové dni ešte emotívnejšie. Etnologička Katarína Nádaská a romológ René Lužica nám priblížili špecifické zvyky Rómov spojené s úctou k zosnulým, ktoré odrážajú hlbokú a intenzívnu náklonnosť k ich predkom.

Katarína Nádaská: Emocionálny odkaz rómskych pohrebov

„Rómovia sú mimoriadne emotívny národ,“ hovorí Katarína Nádaská, etnologička, ktorá sa zaoberá aj rómskymi zvykmi a tradíciami. „Oni skutočne dávajú najavo svoju radosť, lásku, ale aj svoj žiaľ.“ Smútok za zosnulým je v rómskej komunite prejavovaný kolektívne a intenzívne. Keď niekto zomrie, celá komunita sa spojí, aby ho odprevadila na poslednú cestu. Podľa Nádaskej sú rómske pohreby nesmierne emotívne a tradične na nich stále nájdeme „plačky“ – ženy alebo mužov, ktorí oplakávajú zosnulého príbuzného.

Ako si Rómovia uctievajú svojich predkov počas sviatku Dušičiek

Rómovia prijali vieru väčšinovej spoločnosti, v ktorej žijú, ale zachovali si aj svoje vlastné zvyky. „Rómske pohreby sú veľmi emotívne, plné smútku,“ vysvetľuje Nádaská. „Rómovia zvykli dávať svojim zosnulým niečo na cestu – to, čo mal ten človek rád. Ak to sociálny status dovolil, do hrobu sa vkladali aj veľké sumy peňazí, fľaša pálenky alebo šperky.“ Tento zvyk symbolizuje starostlivosť o zosnulého, aby sa cítil pohodlne aj na druhom svete.

René Lužica: Úcta a rešpekt k zosnulým vo väčšej miere než u väčšinovej spoločnosti

René Lužica, romológ, potvrdzuje, že hoci o najstarších rómskych zvykoch vieme len málo, v Európe sa Rómovia často prispôsobovali zvykom väčšinovej kresťanskej spoločnosti. „Rómovia si vyvinuli silný rešpekt a úctu k umieraniu, smrti a zosnulým,“ hovorí Lužica. „Aj keď zomrie niekto obyčajný, vždy je to vnímané ako rodinná tragédia.“

Pri tradičných rómskych pohreboch, najmä u valaských alebo olašských Rómov, existuje zvyk známy ako „vartovanie“ – stráženie zosnulého. „Štyri noci a štyri dni muži sedia pri mŕtvom, strážia dušu, ktorá odchádza z tela,“ vysvetľuje Lužica. „Všetky okná sú otvorené, zrkadlá a obrazy sú zakryté, aby sa nikto nevidel v zrkadle – veria, že by to mohlo spôsobiť psychické vypätie.“ Tento rituál pokračuje, až kým duša pokojne neodíde.

Ako si Rómovia uctievajú svojich predkov počas sviatku Dušičiek

Rómovia a pretrvávajúce tradície

Hoci je sviatok všetkých svätých pre väčšinovú spoločnosť príležitosťou raz ročne navštíviť cintoríny, Lužica zdôrazňuje, že pre mnohé rómske rodiny je úcta k zosnulým prežívaná denne. „U tradičných rómskych rodín nie je návšteva cintorína obmedzená na jeden deň v roku,“ poznamenáva. „Často sa stretávajú so svojimi zosnulými príbuznými každý týždeň. Táto úcta k mŕtvym je intenzívnejšia a emotívnejšia.“

Nádaská a Lužica sa zhodujú, že hoci mnohé z týchto zvykov môžu väčšinovej spoločnosti pripadať ako pozostatky minulosti, pre Rómov majú hlboký význam. Tieto tradície symbolizujú ich spojenie s predkami, ktoré je intenzívne a hlboko zakorenené v ich kultúre. Aj napriek modernizácii a zmenám v spoločnosti tieto zvyky naďalej pretrvávajú a pomáhajú Rómom udržiavať spojenie medzi svetom živých a mŕtvych.

Sviatok všetkých svätých a Pamiatka zosnulých tak dostávajú v rómskej komunite osobitý rozmer, ktorý spája tradičné kresťanské hodnoty s hlbokým rešpektom k vlastným zvykom a tradíciám.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Slováci v Anglicku, plánujete prísť na Gypsy Fest? Tipy na lacné letenky a ubytovanie v Bratislave.

Jubilejný 15. ročník Gypsy Festu sa uskutoční 22. novembra v Bratislave. Tento známy festival privádza každoročne do hlavného mesta návštevníkov z rôznych kútov sveta, najmä z Veľkej Británie. Preto vám prinášame tipy na lacné letenky a ubytovanie, aby ste si mohli užiť jedinečnú atmosféru festivalu.

Showbiz

K zmiereniu nad hrobom Ľuba Virága vraj nedošlo. Igor Kmeťo trvá na svojom tvrdení.

Aj po smrti speváka Ľuba Virága zostáva otázka autorstva piesne Načo pôjdem domov otvorená. Igor Kmeťo starší, jeden z najznámejších rómskych hudobníkov, si stále stojí za tým, že táto pieseň je ľudová a Virág nie je jej autorom.