Rómsky inštitút: Našli sme vzdelaných Rómov, ktorí môžu byť príkladom pre iných
foto Gipsy Television
Advokátsky koncipient, úradníčka v prestížnej medzinárodnej organizácií či regionálna aktivistka. To je časť mladých, vzdelaných Rómov, ktorých našiel Rómsky inštitút. Práve títo ľudia by mali v budúcnosti riešiť problémy svojej komunity.
Rómsky inštitút usporiadal motivačné stretnutie vysokoškolsky vzdelaných Rómov, ktorí by v budúcnosti mohli pracovať v prospech svojej komunity. "My od nich očakávame, že sa začnú spolupodieľať na riešení problémov, že svojou prácou začnú nabúravať stereotypné, negatívne názory a postoje verejnosti voči Rómom," povedala pre Gipsy Television Lýdia Gabčová z Rómskeho inštitútu.
Stretnutie bolo súčasťou väčšieho projektu – Európa bez múrov (Wall free Europe), ktorého hlavným iniciátorom bolo ERGO (European Roma Grasroots Organisation) so sídlom v Bruseli a aktivity finančne podporila Európska komisia v 7 krajinách.
Rómsky inštitút funguje na Slovensku od roku 2007. Nezisková organizácia sa venuje viacerým oblastiam. Jednou z nich je aj advokačná činnosť, ktorej cieľom je presadzovanie rómskej témy na rôznych úrovniach. "Ak chceme niečo urobiť pre Rómov, je preto potrebné vychovávať mladých ľudí a priviesť ich k aktivizmu, aby sme ukázali, že tu máme schopných ľudí, ktorí vedia byť zodpovední a dokážu riešiť problémy," dodala Gabčová.
Rómsky inštitút, n.o. implementuje projekt „Most do Európy“, ktorý finančne podporuje Open Society Institute na v Budapešti. Medzinárodný program zlepšenia prístupu lokalít s marginalizovanými rómskymi komunitami k fondom Európskej únie prostredníctvom prípravy kvalitných projektov na získanie finančnej podpory, ako aj zvyšovanie zručností v oblasti čerpania prostriedkov EÚ pomocou odbornej asistencie a tréningov realizuje od roku 2008. Program je pre obce a mestá začleňujúce marginalizované rómske komunity. Takúto pomoc v tomto programe doteraz prijalo 106 subjektov na realizáciu 110 projektov pričom celková suma vygenerovaných prostriedkov presahuje 10 miliónov EUR.
Ďalším súvisiacim projektom je projekt MERI - Medzinárodná sieť starostov obcí, ktoré od roku 2012 realizujú programy podpory začleňovania marginalizovaných rómskych komunít. Projekt poskytuje priestor na zviditeľnenie úspešných príkladov, výmenu nápadov a skúseností, ako aj budovanie kapacít na miestnej i medzinárodnej úrovni. Program je pre starostov a starostky aktívnych obcí, ktoré začleňujú marginalizované rómske komunity. V roku 2012 získali starostovia obcí zo Slovenska 4 zo 17 medzinárodných Cien MERI 2012 v konkurencii 104 prípadových štúdií z 15 štátov Európy.
Viac o programoch Rómskeho inštitútu nájdete na: www.romainstitute.sk