16.06.2020 Správy

Rómov a Židov transportovali cez Švajčiarsko do táborov smrti.

Ilustračné foto: yadvashem.org

Rómov a Židov deportovaných v období druhej svetovej vojny do nacistických táborov smrti prevážali v niektorých prípadoch aj cez územie Švajčiarska. 

O dosiaľ najvážnejšom porušení princípu neutrality tejto alpskej krajiny informovalo presne 16. júna 1997 vydanie britského denníka Daily Telegraph. Článok je súčasťou nášho spravodajského cyklu, Historický kalendár.

Zistené fakty boli prvým dôkazom o priamom podiele Švajčiarska na holocauste. Okrem židov prepravovali cez priesmyk sv. Gotharda v Alpách aj tisíce Talianov, nasadených na nútené práce. Tvrdenie sa opiera o svedectvo nemenovanej švajčiarskej ženy, ktorá vystupuje pod menom Alžbeta. Podľa nej požiadal Červený kríž koncom roku 1943 židovských dobrovoľníkov o zabezpečenie prejazdu transportov židov cez Zürich, pričom k udalosti došlo niekoľko mesiacov po prerušení osobnej vlakovej dopravy medzi Talianskom a Švajčiarskom.

"Povedali nám, že v transporte sú židia, Rómovia a ďalšie osoby prevážané do Ríše," uviedla Alžbeta, ktorá mala vtedy 14 rokov. Existencia vyhladzovacích táborov bola podľa jej svedectva vtedy už vo Švajčiarsku známa a verejnosť s transportom nesúhlasila. Prevládal však pocit, že s celou záležitosťou sa nedá nič robiť. "Hlavne sme boli radi, že v transporte sa navezieme my," spomína Alžbeta.

Podľa bývalej talianskej partizánky Eleny Dreherovej boli vlaky vypravované väčšinou v noci. "Kým sme mali príležitosť, radili sme deportovaným, aby pre prechode cez švajčiarske hranice čo najhlasnejšie spievali. Uhlie totiž nespieva," spomína členka talianskeho hnutia odporu.

Vtedajšie zistenia historikov dokazujú, že transporty surovín, robotníkov na nútené práce, Židov a Rómov pokračovali s vedomím švajčiarskej federálnej vlády a celá spoločnosť to so zmiešanými pocitmi brala na vedomie. 

Asi 40.000 židovských žiadateľov o azyl vrátili úrady v priebehu druhej svetovej vojny z hraníc Švajčiarska späť do Nemecka, kde väčšina z nich našla smrť, uzatvoril svoj článok z pred 23 rokov Daily Telegraph.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Prezident P. Pellegrini to povedal na plné ústa. Toto si myslí o Rómoch.

Prezident Peter Pellegrini otvorene odpovedal na otázku, ktorá mnohým leží na srdci: aký význam majú Rómovia pre Slovensko? Jeho vyjadrenie prinieslo jasný a odvážny postoj, ktorý môže vyvolať diskusiu.

Showbiz

K zmiereniu nad hrobom Ľuba Virága vraj nedošlo. Igor Kmeťo trvá na svojom tvrdení.

Aj po smrti speváka Ľuba Virága zostáva otázka autorstva piesne Načo pôjdem domov otvorená. Igor Kmeťo starší, jeden z najznámejších rómskych hudobníkov, si stále stojí za tým, že táto pieseň je ľudová a Virág nie je jej autorom.