Radnica pred 9 rokmi otvorila na Starej tehelni komunitné centrum.
Foto: mapio.net
Mesto Prešov pred deviatimi rokmi presunulo časť služieb súvisiacich s komunitnou prácou bližšie k sociálne znevýhodneným skupinám obyvateľstva. Vedľa obytných blokov na ulici K Starej tehelni, kde podľa odhadov v tom čase žilo asi 2500 Rómov, otvorili 17. augusta 2011 nové Komunitné centrum.
Vtedajší vedúci odboru sociálnych služieb Mestského úradu v Prešove Marián Bača uviedol, že sa tak vytvorí priestor pre zabezpečenie vzdelávacej, tréningovej činnosti a voľnočasových aktivít. Taktiež bude slúžiť na poskytovanie služieb v oblasti sociálneho poradenstva a vykonávania sociálnej prevencie, poradenstva v oblasti zamestnania. "Je to začiatok aktivít, ktoré pre Rómov pripravujeme. Takto s nimi budeme môcť priamo v ich prostredí efektívnejšie komunikovať," dodal Bača. Ako príklad uviedol pomoc pri angažovanosti obyvateľov pri zlepšovaní podmienok bývania.
V centre mali pracovať traja terénni sociálni pracovníci a v prípade potreby stav radnica stav plánovala doplniť o ďalších dvoch. Okrem nich tam mal mať kanceláriu aj pracovník odboru správy mestského majetku v rámci efektívnej komunikácie s nájomcami mestských bytov a plnenia si ich záväzkov. V Komunitnom centre sa nachádzajú aj spoločenské priestory, toalety a sprchy.
Bača doplnil, že peniaze na vybudovanie centra mesto získalo z Dotačnej schémy Úradu vlády Slovenskej republiky na podporu sociálnych a kultúrnych potrieb rómskej komunity. Išlo o 35.000 eur a ďalších 40.000 vyčlenilo mesto z vlastného rozpočtu.
Podľa vtedajšieho primátora Pavla Hagyariho problémy tejto komunity sa budú dať lepšie riešiť priamo na mieste, kde vznikajú. "Ja pevne verím, že to prinesie aj väčšiu integráciu týchto ľudí do života mesta. Možno väčšiu zamestnanosť, informovanosť a súčasne kontrolu nášho mestského majetku," povedal Hagyari.
Zriadenie centra priamo v lokalite považoval za veľkú pomoc aj obyvateľ Starej tehelne Milan Daňo. "Je to perfektná vec, hlavne pre deti. Pre ľudí je to blízko, keď potrebujú niečo vybaviť, napríklad nejaké sťažnosti, žiadosti a podobne," povedal Daňo.
Hagyari doplnil, že v rámci týchto aktivít sa uvažuje aj vybudovaní ďalších objektov občianskej vybavenosti a malo by tu byť zriadené aj pracovisko mestskej polície. Podľa vtedajšieho primátora vytvorenie centra je síce podaním pomocnej ruky tým, ktorí sú v núdzi, voči neprispôsobivým obyvateľom, ktorí narušujú spolužitie však budú postupovať prísne. "Predpokladám, že do mesiaca vysťahujeme prvých päť rodín, ktoré sú tu načierno, ktorí byty zdevastovali a ktorí dlhodobo neplatia. Chceme byť slušní voči tým, ktorí sú slušní, ale právo platí pre každého rovnako," zdôrazni Hagyari a dodal, že mesto bude v realizácii týchto opatrení postupovať v súlade s platnou legislatívou.