Napätie vo Veľkej Británii narastá. V Plymouthe zranili policajtov. Dusno bolo aj v Birminghame.
Foto: Facebook
Po smrteľnom útoku nožom v Southporte sa v meste Plymouth zintenzívnili protiimigračné protesty, ktoré vyvolali krajne pravicové skupiny. Násilie sa prejavilo konfliktmi medzi súperiacimi protestnými skupinami a políciou. Viacero z nich je zranených. Útočníci poškodili policajnú dodávku.
Násilie v Plymouthe viedlo k zraneniam niekoľkých policajtov a poškodeniu policajnej dodávky. V prístavnom meste došlo k rozsiahlym násilným akciám medzi súperiacimi skupinami. Demonštranti hádzali kamene a delobuchy, čím zintenzívnili už tak napätú atmosféru. Devonská a Cornwallská polícia boli postavené pred náročnú úlohu, keď sa pokúšali ovládnuť davy a predísť ďalšiemu násiliu. „Toto už nie je protest, je to násilie,“ vyhlásil veliteľ polície z Devona a Cornwallu pre Sky News, čím potvrdil vážnosť situácie.
Krajná pravica zintenzívnila svoje aktivity po smrteľnom útoku, a po celom Anglicku dochádzalo k stretom s políciou, pričom násilie prerástlo do rabovania obchodov a poškodzovania budov. Vyšší policajt opísal situáciu ako „trvalé násilie“, ktoré nesie známky dobre organizovaného konfliktu.
Medzičasom sa v Birminghame komunitné napätie zvyšovalo s očakávaním protiimigračného protestu, čo vyvolalo obavy medzi miestnymi obyvateľmi, ktorí sa rozhodli čeliť možnej hrozbe. Správa o poškodení hrobov v moslimskej pohrebnej oblasti v Burnley bola klasifikovaná ako trestný čin z nenávisti, čo ešte viac poukázalo na rozširujúcu sa vlnu nenávisti.
Vo svetle týchto udalostí Luke Pollard, poslanec za Plymouth a minister ozbrojených síl, zdôraznil, že násilie nemá miesto na uliciach mesta. „Plymouth je skvelé miesto na život, prácu a zábavu, a rozmanitosť nás robí silnejšími,“ povedal Pollard, a pridal, že násilie na uliciach „nereprezentuje to, čo Plymouth je.“
Narastajúci trend násilných stretov a nepokojov vyvoláva znepokojenie po celom Spojenom kráľovstve a zvyšuje tlak na polície, aby našli účinné riešenia na udržanie verejného poriadku. Medzitým sa právne kroky už začali, s prvými zatknutými, ktorí boli postavení pred súd.
Po stovkách nedávnych zatknutí sa pred súd postavila prvá skupina ľudí zapojených do nepokojov. Najmladší z tých, ktorí sa dostavili na súd, bol 14-ročný chlapec, ktorý povedal, že pochopil, aký bol hlúpy po tom, čo sa priznal k násilným výtržnostiam v centre Liverpoolu.
Magistrátny súd v Liverpoole vypočul tínedžera z Liverpoolu, ktorý bol súčasťou skupiny ôsmich až 12 mužov, ktorí zapaľovali delobuchy a púšťali ich na ľudí a policajtov.