Na znak solidatity s obeťami policajného násilia v Moldave vyvesili bielu vlajku.
Dnes uplynie sedem rokov od policajného zákroku v Moldave nad Bodvou. Do osady Budulovská vtrhlo 23 policajných vozidiel, z ktorých vystúpilo viac ako 60 policajtov so psami. Bez povolenia vstupovali do príbytkov a fyzicky zaútočili na približne 30 ľudí vrátane žien a detí.
Používali obušky a podľa viacerých poškodených aj elektrické paralyzéry. Niektorých zo zbitých ľudí následne odviedli na policajnú stanicu, kde ich podrobili ďalšiemu fyzickému a psychickému násiliu, pričom im údajne odobrali osobné veci.
Aj keď lekárske správy, svedecké výpovede a fotodokumentácia potvrdzujú spôsobené zranenia, voči príslušníkom polície, ktorí sa zásahu zúčastnili, dodnes nedošlo k vyvodeniu zodpovednosti. Naopak, zo zbitých obetí sa stali obvinení.
Spolu s Amnesty International Slovensko dnes podporu obetiam policajného násilia vyjadrujú viaceré kultúrne centrá, umelecké a vzdelávacie inštitúcie, ale aj kníhkupectvá či občianske organizácie po celom Slovensku – medzi nimi aj Galéria mesta Bratislavy, Vysoká škola výtvarných umení, Stredoslovenská galéria v Banskej Bystrici, Kabinet rómskeho umenia a kultúry, Východoslovenská galéria, Nová synagóga Žilina a Stanica Žilina – Zárečie, kreatívne centrum Kubik nápadov v Trnave, kultúrny priestor Nádvorie, kultúrne centrum Diera do sveta v Liptovskom Mikuláši, Tabačka Kulturfabrik v Košiciach, A4 - Priestor súčasnej kultúry, Tranzit.sk, Kalab, Kapitál, VUNU gallery, Artfórum, slovenský hudobný label LOM, Hot Dock project space, Záhrada – Centrum nezávislej kultúry – ktoré vyvesili bielu vlajku s nápisom Moldava 2013.
Úrad inšpekčnej služby podľa prezidentky SR nie je nezávislý!
V situáciách, kde dochádza zo strany polície k použitiu donucovacích prostriedkov a zvlášť, kde vzniká podozrenie na rasový podtext zákroku, je podľa prezidentky SR Z. Čaputovej dôležité, aby sme mali k dispozícii nezávislú inštitúciu, ktorá primeranosť použitých prostriedkov dokáže dôveryhodne vyšetriť. "Policajná inšpekcia, ktorá nie je nezávislá a na Slovensku zodpovedá tomu istému ministrovi ako polícia samotná, takouto inštitúciou nie je a minulosť nám to už opakovane ukázala. Pripomenúť si sedem rokov od zákroku preto znamená aj pripomenúť si, že je najvyšší čas aj k systémovým zmenám ohľadne policajnej inšpekcie, na potrebu ktorých poukazuje aj Európsky súd pre ľudské práva a vo svojich správach taktiež obe ombudsmanky," uviedla Z. Čaputová.