Mobilné domčeky v Trebišove: Zničili ich obyvatelia po ôsmich mesiacoch, alebo sú stále v dobrom stave?
Foto: Gipsy Television
Po ôsmich mesiacoch sme sa vrátili do trebišovskej osady, aby sme skontrolovali stav mobilných domčekov, ktoré dostali obyvatelia po zrútení bytovky.
V Trebišove, konkrétne v miestnej osade, kde obyvatelia dlhodobo čelia neľahkým životným podmienkam, nastala pred viac ako rokom kritická situácia. V jednej z tamojších bytoviek sa zrútila podlaha, čo spôsobilo, že približne 80 ľudí sa ocitlo bez strechy nad hlavou. Títo obyvatelia, žijúci v chatrčiach, domoch a mestských nájomných bytoch, často v nevyhovujúcom technickom stave, museli narýchlo opustiť svoje domovy.
„Podlaha sa prepadla kvôli tomu, že nosný múr, ktorý mal držať celú panelovú časť, zlyhal,“ uviedol Dezider Šandor, koordinátor miestnej občianskej a poriadkovej služby. Tento incident si vyžiadal evakuáciu deviatich rodín, ktoré boli nútené dočasne presídliť do školy a neskôr aj do stanov. Po 13-tich mesiacoch napätia a neistoty sa však dočkali náhradného bývania.
Vďaka daru Armády spásy mesto Trebišov poskytlo postihnutým rodinám tzv. mobilné domčeky. Tento krok bol pre mnohých vítaným riešením. „Tu mi je dobre. Cítim sa tu ako v mojom pôvodnom byte,“ uviedla Ružena Balogová, jedna z nových obyvateľov mobilných domčekov.
Osem mesiacov po nasťahovaní do nového bývania sme sa vrátili na miesto, aby sme zistili, ako sa mobilné domčeky a ich obyvatelia adaptovali na nové podmienky. Na naše prekvapenie a potešenie sme zistili, že domčeky sú stále v dobrom stave. Obyvatelia sa o svoje nové príbytky zodpovedne starajú, dbajú na čistotu a okolo domčekov si dokonca postavili oplotenie, aby sa ochránili pred možnými krádežami.
V osade však aj naďalej zostáva výzvou riešenie problémov so statikou ďalších bytoviek. Dezider Šandor upozornil, že viaceré z nich majú narušenú statiku a hrozí, že by sa pri nepriaznivých poveternostných podmienkach mohli zrútiť.