Mazurek v TA3: Jeho účasť v diskusii pobúrila niektorých ľudí.
Foto: TA3
Televízia TA3 v uplynulý piatok odvysielala reláciu Pozrime sa na to. Venovaná bola téme - Žije sa Rómom lepšie? Medzi diskutujúcimi bol aj Milan Mazurek, právoplatné odsúdený za rasizmus.
Relácia je postavená na dvoch skupinách diskutujúcich, ktorí majú opačný názor na danú tému. V relácii sa preto stretol Milan Mazurek, starosta obce Sačurov Peter Barát a Miloš Krištofík, bývalý mestský poslanec z Trnavy. Televízia pozývala do diskusie aj splnomocnenkyňu vlády Andreu Bučkovú. Tá už ale v piatok ráno informovala, že sa jej nezúčastní.
"Dostala som pozvanie do diskusnej relácie “Pozrime sa na to”, ktorú vysiela televízia TA3 pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov. Jedným z hostí bude aj Milan Mazurek, ktorý popiera holokaust a je známy svojimi rasistickými a protirómskymi postojmi," uviedla Bučková na sociálnej sieti.
Splnomocnenkyňa zároveň dodala, že pri tohtoročnom významnom výročí, kedy si pripomíname historické okamihy rómskych dejín, nebude svojou účasťou v diskusii legitimizovať túto osobu. "Diskutovať o Rómoch s človekom, ktorý ma tak blízko k fašizmu ako Milan Mazurek, považujem za maximálne nedôstojné a urážajúce," dodala Bučková.
Mazurekovi sa postavil Pollák, Pompa a Ravasz
Milanovi Mazurekovi v diskusii oponoval poslanec NR SR Peter Pollák, bývalý splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz a starosta obce Toporec Gustáv Pompa. "Registrujem kritiku určitej časti populácie, ktorá nechcela, aby som sa debaty na TA3 zúčastnil podľa slávneho príslovia Cordon Sanitaire - a teda že s extrémistami sa jednoducho nebaví. Na druhej strane sú tu tisícky ľudí, ktorí sa jednoducho v debatách necítia zastúpení a títo ľudia si moju účasť na debate často vyžadovali. Ak dáme priestor Mazurekovi a my ako Rómovia zutekáme z debaty o dedičstve 1. Medzinárodného rómskeho kongresu, nevysiela to dobrý signál ani pre Rómov ale ani pre majoritnú populáciu," uviedol Pollák na sociálnej sieti.
Ravasz svoju účasť v relácii zase vysvetlil takto. "Diskusia o tom, či sa má ísť do debaty s radikálmi alebo nie, sa ťahá dlho. Je zákerná, lebo rozdeľuje ľudí, ktorí inak sú na jednej strane. Jedni si myslia, že nemožno diskutovať s radikálmi, lebo tak ich legitimizujeme. Druhí zase, že ak nepôjdeme s nimi do diskusie, tak im prenecháme priestor. Oba argumenty mi dávajú zmysel. Osobná prax mi však hovorí, že je lepšie do toho ísť, aj s rizikom, že človek to potom musí ustáť. Preto tam dnes večer pôjdem, a budem hájiť rozumné odborné riešenia pre lepšiu inklúziu v našej krajine," uviedol Ravasz.
Nejednotná je aj verejnosť
Ani ľudia v tom nie sú jednotní. "Nemal si ísť do debaty z Mazurekom. Splnomocnenkyňa Bučková dobre urobila, že tam nešla. Dala mu najavo, že nestojí o jeho zmýšľanie, o jeho rasistický názor. Ešte je aj odsúdený rasista. Takže si myslím, si že urobil chybu," reagoval muž na Pollákovu účasť v diskusii.
"To, že niektorí nevedia prehltnúť, že Mazurek bol pozvaný do relácie, si myslím, pri všetkej úcte k nim, že je to znak strachu. Kredit získali Rómovia, ktorí sa postavili čelom, rovno sa pozerajúc do očí tomu fašistovi a vyvrátili jeho úvahy faktami, čo sa urobilo napr. v Toporci a čo sa ďalej robí a čo sa plánuje. Treba sa rozpamätať na reláciu Matoviča s Kotlebom, kde jasne Kotlebovi vyvrátil všetko faktami, že ako župan nič pre ľudí neurobil. Matovič získal kredit, vyhral voľby, Kotleba padol. Vyhýbaním sa nepriateľovi v politike je dávať mu priestor na svoju politiku," napísal na sociálnej sieti Noro C.
Reaguje aj TA3
„Relácia Pozrime sa na to je predovšetkým o širokom spektre názorov. Výber hostí je spoločným dramaturgickým rozhodnutím spravodajského tímu našej televízie,“ uviedla Oľga Dúbravská, riaditeľka komunikácie a strategického rozvoja