Kto môže za stereotypy a predsudky voči Rómom? Sociologička v tom má jasno.
Ilustračné foto: Gipsy Television
Na Slovensku žije podľa posledného sčítania obyvateľov takmer 5 a pol milióna ľudí. Z toho je približne 8 percent Rómov. Mnohí z nich sa počas života stretli s predsudkami a stereotypmi. Za mnohé vraj môžu politici či médiá.
„Nevedela som si dlho nájsť prácu a bola som dlho odmietaná len kvôli tomu, že som Rómka,“ tvrdí poslankyňa Národnej rady SR Ingrid Kosová.
„Zo začiatku, keď sme začali hrávať, na koncertoch sme zažívali predsudky od Nerómov a mali sme aj také skúsenosti, že nás naháňali skinhedi,“ opisuje svoje skúsenosti spevák Igor Kmeťo mladší.
„Neboli to nikdy také, že priame ale cítila som, že niekde v podvedomí to tí ľudia majú,“ dodáva herečka a speváčka Alžbeta Ferencová. Slová známych osobností potvrdzujú aj rôzne prieskumy. Napríklad, Slovenskej akadémii vied sa pred tromi rokmi podarilo zistiť, že viac ako 60 percent opýtaných sa stotožňuje s negatívnymi stereotypmi o Rómoch.
„To znamená, že veľmi málo ľudí by akceptovalo, ak by ich dieťa malo partnera alebo partnerku Róma alebo Rómku, ale už menej majú problém s tým, ak to bol ich kolega v práci alebo nejaký vzdialenejší vzťah,“ povedala pre Gipsy Television sociálna psychologička Slovenskej akadémie vied Barbara Lašticová.
Sociologička SAV Zuzana Kussá, zase vysvetľuje iný rozmer: „Sú také predsudky, že nielen že sa Rómom nechce pracovať, ale že sa im aj páči žiť v takých príbytkoch, kde nie je elektrina, netečie voda a že deťom sa nechce učiť a podobne.“
Podľa sociologičky verejnú mienku o Rómoch ovplyvňujú média a politici. Práve tí o nich často rozprávajú v negatívnom zmysle. „Politici v snahe získať voličov idú po tých najväčších predsudkoch a chcú vychádzať v ústrety tomu v úvodzovkách zdravému rozumu a neskúmajú v akých podmienkach títo ľudia žijú, ako ďaleko to majú k pracovným či iným príležitostiam,“ dodáva Zuzana Kusá.
Nový splnomocnenec vlády pre rómske komunity chce dať stopku predsudkom a stereotypom. „Ideme vybudovať seriózny odbor, ktorý bude informovať k majorite ale i k minorite, aby vedeli, že čo sa reálne robí, pretože nemôžeme ukazovať Rómov len z pozície osád, aby sme nenadobudli dojem, že lejeme do nich stále peniaze a ukazujeme osady, ktoré sú na tom horšie a horšie. Musíme ukázať tú prácu, ktorá je pozitívna, ktorá už dosiahla určitú úroveň a métu, ktorú chceme," povedal pre Gipsy Television Alexander Daško.