Košice násilne vysťahovalo Rómov. Rodinám, ktoré mesto žalovali dal súd za pravdu.
Archívne foto/ Pravda/ B. Macko
30. októbra 2012, mesto Košice násilne vysťahovalo 156 ľudí, vrátane 63 detí, z ich domovov v Nižných Kapustníkoch, kde žili takmer desaťročie v neformálnom bývaní. Vysťahovanie sa uskutočnilo bez súdneho príkazu alebo rozhodnutia správneho orgánu a dotknuté osoby neboli vopred písomne upozornené.
Mestská polícia vykonala vysťahovanie. Obyvateľom nariadila opustiť oblasť a pripravila ich tak o domovy. Ich domy boli zbúrané bagrami a vysídlených Rómov poslali autobusmi do iných častí krajiny, kde mali údajne miesto trvalého pobytu. Predstavitelia mesta Košice podľa ERRC označili vysťahovanie v Nižných Kapustníkoch len za zneškodnenie nelegálnej skládky, kde si postavili obydlia „neprispôsobiví občania.“ Verejná ochrankyňa práv v roku 2013 zistila porušenie práv vysťahovaných košickým magistrátom.
Žalobu podalo podalo 9 členov vystahovanej komunity. Po zbúraní ich domov im totiž neponúkli žiadne náhradné ubytovanie a v dôsledku toho sa z nich stali bezdomovci. Súd v prvostupňovom rozsudku rozhodol, že mesto Košice porušilo ľudskú dôstojnosť a právo na súkromie žalobcov a dopustilo sa nezákonnej diskriminácie na základe ich etnickej príslušnosti.
Advokáti Martin Mendel a Richard Marcinčin z advokátskej kancelárie Dentons zastupovali rodiny pro bono, teda zadarmo, v spolupráci s Európskym centrom pre práva Rómov (ERRC), ktoré v konaní vystupovali ako tretia strana.
“Hoci ide len o prvostupňové rozhodnutie, je to veľké víťazstvo pre vysťahovaných ľudí, ktorí už viac ako 7 rokov bojujú v tomto súdnom spore. Rozsudok je dôležitý aj do budúcnosti, pretože vysiela odkaz pre všetky úrady, ktoré chcú nelegálne vysťahovať Rómov z ich domovov, a vytvára novú súdnu prax v oblasti núteného vysťahovania a antidiskriminačného zákona. Myslím si, že ide o prvý rozsudok podľa tohto zákona, ktorý konštatoval obťažovanie na Slovensku,“ povedal Michal Zálešák, právny poradca ERRC a advokát pracujúci na prípade.
Úrady majú teraz 30 dní od nadobudnutia právoplatnosti rozsudku na vykonanie rozhodnutia súdu. Očakáva sa, že mesto Košice sa vo veci odvolá.
"Som veľmi rád a vďačný, za príležitosť a možnosť pomôcť poškodeným z Nižných Kapustníkov. Ide o veľmi dôležité a pravdepodobne jedinečné rozhodnutie na Slovensku, ktoré môže napomôcť tomu, aby úrady nekonali svojvoľne bez akéhokoľvek právneho základu voči ľuďom v podobnej situácii. Očakávame, že mesto Košice sa proti tomuto rozhodnutiu odvolá, ale sme pripravení naďalej hájiť práva našich klientov, kým sa nedočkáme spravodlivého ukončenia tohto prípadu,” povedal advokát Richard Marcinčin.