12.07.2024 SPRÁVY

I. KOSOVÁ: Návrh ministra Tomáša je útokom na dôstojnosť ľudí.

Foto: E. Tomáš/FB, I. Kosová, Gipsy Television

Namiesto populizmu a strašenia treba podporiť skutočné riešenia dlhodobej nezamestnanosti, pripomína Progresívne Slovensko. Opozičná strana tak reaguje na návrh ministra práce Erika Tomáša odoberať dávku v hmotnej núdzi tým, ktorí odmietnu ponuku od Úradu práce.

„Minister nevedel zaručiť, že štát dokáže vygenerovať dostatok vhodných a regionálne dobre rozložených pracovných ponúk. Nevieme ani to, akých ľudí sa odobratie dávky bude týkať. Štruktúra ľudí v hmotnej núdzi totiž zahŕňa aj tých, ktorí z rôznych dôvodov pracovať nemôžu,“ uviedla podpredsedníčka PS a Výboru NR SR pre sociálne veci Simona Petrík.

Návrh ministra Tomáša je podľa poslankyne Ingrid Kosovej (PS) útokom na dôstojnosť ľudí, ktorí sa točia v začarovanom kruhu chudoby v dôsledku dlhodobej diskriminácie.

„Jeho vyjadrenia na margo Rómov a Rómok len prehlbujú presvedčenie majority o rómskej komunite, ktorá nechce pracovať a zneužíva sociálne dávky. Príklady úspešných projektov zvyšovania ich zamestnanosti tu pritom sú, dokonca aj na Slovensku. Je potrebné odstrániť segregáciu, zlé podmienky bývania bez prístupu k pitnej vode či nízku kvalitu vzdelávania spojenú s predčasným odchodom zo škôl,“ povedala Kosová s tým, že problémom je aj diskriminácia na trhu práce či nelegálna práca.


Ak odmietnete pracovnú ponuku, prídete o dávku v hmotnej núdzi

Ľuďom, ktorí odmietnu ponuku práce, môže byť krátená alebo úplne odobraná dávka v hmotnej núdzi na obdobie 12 mesiacov. Cieľom pripravovaného zákona je zamestnať čo najviac obyvateľov Slovenska, keďže je na trhu práce aktuálne voľných viac ako 80.000 pracovných miest. Opatrenia sa majú týkať aj aktivačného príspevku a zmeny režimu prác vo verejnom záujme.

„Ak nezamestnaný človek odmietne pracovnú ponuku, bude mu odobratá alebo krátená dávka v hmotnej núdzi. Samozrejme, musí ísť o pracovnú ponuku vhodnú a primeranú schopnostiam konkrétneho človeka," povedal Erik Tomáš, minister práce.

Zároveň dodal, že pôjde o podobný model, ktorý už v súčasnosti funguje pri prácach vo verejnom záujme. V tomto prípade, ak ľudia odmietnu verejnoprospešné práce a neodpracujú 32 hodín mesačne, tak im je automaticky odobraná alebo krátená dávka v hmotnej núdzi. Rovnaká situácia bude platiť podľa Tomáša aj pri ľuďoch, ktorí môžu pracovať, ale odmietnu ponuku práce napríklad preto, lebo sa im nepáči. Dávka v hmotnej núdzi im bude krátená alebo úplne odobraná na obdobie 12 mesiacov.

Tomáš podčiarkol, že nezamestnanému, ktorý odmietne relevantnú pracovnú ponuku, bude dávka v hmotnej núdzi odobraná. V prípade, že tento človek má rodinu a ďalšie príspevky, bude mu dávka krátená o konkrétnu sumu, ktorá sa vzťahuje na jednotlivca.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Mamuko Berci odhalili: Kto varí, pije a koho chcú ženy?

V ďalšom vydaní našej obľúbenej rubriky “Minúta pravdy” sme si posvietili na populárne spevácke duo Mamuko Berci. Títo bratia, pôvodom z komunity Olasských Rómov, sú známi nielen na Slovensku, ale aj v susednom Česku a Maďarsku. Ich energická hudba a zábavné vystupovanie im priniesli obrovskú popularitu a fanúšikovskú základňu, ktorá každým dňom rastie.

Showbiz

Po náročnom lete: Kde si oddýchnu známi speváci?

Leto pomaly končí, no dovolenkové plány známych osobností ešte nekončia. Oslovili sme niekoľkých spevákov a speváčku, aby sa s nami podelili o svoje dovolenkové zážitky a plány.