30.10.2024 Správy

Dostane prácu každý Róm? Čo si o tom myslia odborníci?

Práca namiesto sociálnych dávok, taký je zámer ministra práce Erika Tomáša.
Ilustračné foto Gipsy Television

Rezort práce chce motivovať ľudí k zamestnaniu namiesto poberania sociálnych dávok. Ak odmietnu ponuku úradu práce, dávky v hmotnej núdzi im budú krátené alebo úplne odobraté. Niektorí odborníci však upozorňujú, že tento prístup môže byť voči Rómom diskriminačný a rasistický.

Ku koncu júla úrady práce evidovali viac ako 140-tisíc nezamestnaných, z ktorých vyše 60-tisíc poberá dávky v hmotnej núdzi. Po celom Slovensku sú pre nich k dispozícii tisíce voľných pracovných miest. Minister práce Erik Tomáš preto plánuje motivovať túto skupinu k nájdeniu zamestnania.

„Chceme, aby človek, ktorý môže pracovať a ktorému z objektívnych príčin nič nebráni v práci, pracoval. Pokiaľ odmietne vhodnú pracovnú ponuku z úradu práce, jednoducho príde o dávku v hmotnej núdzi,“ uviedol minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD).

Návrh už teraz vyvoláva kritiku odborníkov, ktorí ho považujú za diskriminačný a upozorňujú na prvky rasizmu.

„Úlohou sociálnej dávky nie je motivovať k práci, ale zabrániť tomu, aby ľudia nepadali na tú najnižšiu úroveň spoločnosti. Preto do istej miery možno povedať, že tento prístup bude pôsobiť diskriminačne,“ vyjadril sa pre Gipsy Television Martin Hudcovský z Ekonomického ústavu Slovenskej akadémie vied.

Návrh kritizujú zväčša rómski starostovia

„Všetky kroky vlády sú namierené proti Rómom. Veľmi im prekážame, myslia si, že nič nerobíme a dostávame za to veľké peniaze,“ myslí si starostka obce Zámutov Jozefína Tomášová.

Bývalá splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Klára Orgovánová tvrdí, že návrh ministra práce je neočakávaný, nepremyslený a propagandistický. „Má iba ukázať, že ministerstvo niečo robí. V konečnom dôsledku si myslím, že je zbytočný a nebude riešiť ani ekonomickú situáciu, pretože sa nič nezlepší,“ povedala K. Orgovánová.

Dostane prácu každý Róm? Práca namiesto dávok.

Na druhej strane splnomocnenec vlády pre rómske komunity Alexander Daško návrh ministra práce podporuje.

„Svojím spôsobom s tým súhlasím, ale chceme do zákona vstupovať aj my, aby sme nastavili férové podmienky a mohli dať našich ľudí, Rómov i nerómov, do pracovného pomeru,“ uviedol A. Daško.

Dávka v hmotnej núdzi pre jednotlivca aktuálne predstavuje 84,90 eura. Celkové ročné náklady štátu na dávky v nezamestnanosti dosahujú takmer 200 miliónov eur. Krátenie sociálnych dávok by mohlo prispieť k úsporám a konsolidácii verejných financií. Podľa analytika sú však tieto úspory zanedbateľné.

„Výdavky na hmotnú núdzu predstavujú menej ako 1/20 rozpočtu ministerstva práce. Ak sa bavíme o konsolidácii verejných financií, tak napríklad 13. dôchodok stojí štvornásobne viac ako celé výdavky na hmotnú núdzu. Konsolidácia sa teda musí riešiť inde,“ povedal pre Gipsy Television Radovan Ďurana, analytik INESSu.

Odborníci tvrdia, že dosiahnuť cieľ ministra práce zaplniť 100-tisíc voľných pracovných miest sa pravdepodobne nepodarí.

„To nie je realistické, pretože ani tí ľudia nie sú geograficky tam, kde sú voľné pracovné miesta,“ dodal Martin Hudcovský z Ekonomického ústavu SAV.

Reforma zahŕňa aj rozšírenie možností pracovať na malých obecných službách mimo miesta bydliska, pričom ľuďom bude uhrádzané cestovné. Štát plánuje vytvoriť nové pracovné miesta v lesníctve, poľnohospodárstve a údržbe vodných tokov.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Budúce krajčírky z Košíc zažiarili na Bratislavských módnych dňoch.

Budúce krajčírky z Košíc zažiarili na Bratislavských módnych dňoch, kde ich talent a kreativita zanechali silný dojem. Tím zo Strednej odbornej školy Technickej pod vedením Magdalény Morčákovej sa predviedol kolekciou, ktorá spájala originalitu s poctivou ručnou prácou.

Showbiz

Minúta pravdy s Tomášom Botlóm: Toto ešte nikto neurobil.

V našej rubrike Minúta pravdy sme vyspovedali speváka Tomáša Botlóa, ktorý mal za úlohu v priebehu jednej minúty odpovedať na rôzne otázky. Ako sa mu darilo?