02.05.2020 Správy

D. Havrľová pred 18 rokmi upozornila na rasizmus. Polícia ju následne obvinila z útoku na policajta.

Foto: TASR/ Pavel Neubauer

Bývalá novinárka Denisa Havrľová pred 18 rokmi nepotrebovala hygienický preukaz na to, aby si mohla podať ruku s vtedajším prezidentom Rudolfom Schusterom a komisárom EK Günterom Verheugenom.

Išlo o reakciu na správanie sa policajta, ktorý Havrľovej odmietol podať roku a pýtal si od nej hygienický preukaz. K nepríjemnej udalosti došlo 10. februára 2002 v Jarovniciach.

Gesto voči Havrľovej urobili obaja vtedajší politici spolu s vicepremiérom Pálom Csákym po stretnutí s novinármi v Bratislave v rámci medzinárodnej konferencie Slovensko a Rómovia: Partnerstvo a spoluúčasť. Na konferencii, nad ktorou prevzal prezident SR záštitu, hodnotili účastníci prácu súčasnej vlády v oblasti rómskej politiky. Podujatie sa uskutočnilo 2. mája 2002.

Kauza hygienický preukaz.

Denisa Havrľová bola v roku 2002 redaktorkou novín Romano nevo ľil. Pre prácu navštívila Obvodné oddelenie PZ v Jarovniciach. Policajt Peter S. jej tam však odmietol podať ruku s tým, že si ju s každým nepodáva a následne sa spýtal na hygienický preukaz. "Na moju otázku, či on takýto preukaz vlastní, mi policajt odpovedal, že on ho mať nemusí," povedala pred 18. rokmi pre TASR Havrľová.


Premiér Mikuláš Dzurinda (vpravo) ukazuje komisárovi EÚ Günterovi Verheugenovi (druhý sprava), ktorá časť rómskej osady bola v Jarovniciach zaplavená v júli 1998, 22. februára 2001 počas jeho návštevy Slovenska. Foto TASR - Svätopluk Písecký.

Havrľová vtedy uviedla, že je presvedčená o prejave rasizmu zo strany policajta, a preto naňho podala trestné oznámenie a následne aj sťažnosť na Inšpekčný odbor ministerstva vnútra. (Dnes je to Úrad inšpekčnej služby. Pozn. redakcie).

Havrľovú polícia obvinila!

Vyšetrovateľ Denisu Havrľovú obvinil z útoku na verejného činiteľa. Službukonajúceho policajta Obvodného oddelenia PZ v Jarovniciach mala počas spomínaného incidentu, v prítomnosti svedka, označiť za rasistu. Pokyn na vznesenie obvinenia dala vyšetrovateľovi prokurátorka Okresnej prokuratúry v Prešove. Vyšetrovateľ jej pokyn akceptoval a novinárku obvinil. V prípade dokázania viny pred súdom jej hrozil ročný alebo peňažný trest. Vtedajší hovorca policajných vyšetrovateľov Stanislav Rybár taktiež uviedol, že novinárka médiám poskytla nepravdivé informácie o priebehu incidentu a že policajtovi mala spôsobiť vážnu ujmu na cti a vážnosti u spoluobčanov.


Denisa Havrľová. Zdroj: Denník N

Aký bol výsledok vyšetrovania Úradu inšpekčnej služby?

Podľa záverov inšpekcie, policajt Peter S. svojim správaním zákon neporušil. Úrad inšpekčnej služby zároveň v tejto súvislosti odporučil krajskému riaditeľovi prijatie opatrení, na základe ktorých by sa policajti mali podobným krízovým situáciám vyhnúť. Vtedajší minister vnútra Ivan Šimko označil záver prešetrovania inšpekčného úradu za alibistický. Pri neformálnom stretnutí si o niekoľko dní Šimko s Havrľovou podali symbolicky ruky.

Prokuratúra trestné stíhanie zastavila. Bolo nezákonné!

Po desiatich dňoch od vznesenia obvinenia napokon prokuratúra zatavila trestné stíhanie vtedajšej novinárky. Na pokyn generálneho prokurátora preskúmal rozhodnutie o začatí trestného stíhania pre trestný čin útoku na verejného činiteľa prešovský krajský prokurátor. Ten napokon rozhodol, že ho zruší ako nezákonné. 

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Prezident P. Pellegrini to povedal na plné ústa. Toto si myslí o Rómoch.

Prezident Peter Pellegrini otvorene odpovedal na otázku, ktorá mnohým leží na srdci: aký význam majú Rómovia pre Slovensko? Jeho vyjadrenie prinieslo jasný a odvážny postoj, ktorý môže vyvolať diskusiu.

Showbiz

Chystá Slovak Band urobiť zásadnú zmenu? Čo na to fanúšikovia?

Slovak Band, najpopulárnejšia rómska kapela na Slovensku, plánuje nové projekty, ktoré môžu priniesť významné zmeny. Jej líder, Martin Kešeľ, naznačil, že kapela sa snaží držať krok s modernými trendmi, no zároveň zostáva verná klasike, ktorá si získala srdcia fanúšikov.