Čo priniesla Nežná revolúcia Rómom? Odpovedajú A. Koptová, J. Horváthová a A. Mann.
17. november pripomína začiatok revolúcie spojený s brutálnym zásahom bezpečnostných síl proti študentom v Prahe.
Foto: TASR
Označovanie rasy síce zo štatistík zmizlo, vznikli však stovky segregovaných osád. Ako sa Rómom žilo v socializme? Kde ich zastihla Nežná revolúcia a čo im prinieslo 35 rokov slobody?
Na otázky Jozefa Šiváka odpovedala Anna Koptová, ktorá bola v rokoch 1990-1992 poslankyňou SNR ČSFR, Jana Horváthová - riaditeľka Múzea rómskej kultúry v Brne (Pozn. redakcie: Horváthovej otec, Karel Holomek bol poslancom ČNR ČSFR) a romista Arne Mann.
Nežná revolúcia, 17. november – december 1989, je pomenovanie pre pokojný politický prevrat, ktorý viedol k pádu komunistického režimu v Československu a k prechodu na demokratický politický systém. Na Slovensku, podobne ako v Českej republike, je tento deň významným historickým medzníkom a pripomína sa ako Deň boja za slobodu a demokraciu.
Hlavnými znakmi Nežnej revolúcie boli masové demonštrácie, štrajky a aktivity občianskych iniciatív, ako boli Verejnosť proti násiliu (VPN) na Slovensku a Občanské fórum v Českej republike. Revolúcia prebehla bez násilia, čo jej prinieslo prívlastok „nežná“. Výsledkom bolo odstránenie totalitného systému, zavedenie pluralitnej demokracie a postupné smerovanie k trhovej ekonomike.