Británia spustila povinnú 14-dňovú karanténu pre cestujúcich zo zahraničia.
Foto: Sky News
Británia spustila v pondelok povinnú dvojtýždňovú karanténu pre osoby prichádzajúce zo zahraničia. Cieľom je zastaviť šírenie nového druhu koronavírusu. Tento krok však viaceré letecké spoločnosti ostro kritizujú.
Opatrenie, ktoré sa až na niekoľko výnimiek vzťahuje rovnako na britských občanov, ako aj na návštevníkov krajiny, má za cieľ zamedziť druhej vlne nákazy. Britský minister zdravotníctva Matt Hancock však uviedol, že nové opatrenie je zmysluplné, keďže počet nakazených prichádzajúcich zo zahraničia narastá, zatiaľ čo počet infikovaných priamo v Británii klesá.
Cestujúci, ktorí do Británie prídu letecky, vlakom, autom či loďou, budú musieť vyplniť detailný formulár o svojej ceste a adresu miesta, kde podstúpia samoizoláciu. Zavádzanie karanténnych opatrení v jednotlivých oblastiach Británie je rozličné a bude sa prehodnocovať každé tri týždne.
Výnimku majú napríklad vodiči nákladných áut, "nenahraditeľní" zdravotnícki pracovníci či ľudia prichádzajúci z Írska, ktorí sa tam zdržali najmenej dva týždne. Zodpovedné úrady v Anglicku budú dodržiavanie nariadenia kontrolovať na uvedených adresách ľudí. Tým, ktorí domácu izoláciu porušia, hrozí pokuta vo výške 1000 libier, čo je v prepočte 1125 eur alebo trestné stíhanie.
British Airways, EasyJet a Ryanair podnikli voči britskej vláde spoločné právne kroky, pričom poukazujú na neprimeraný a neférový postup. Šéf spoločnosti Ryanair Michael O'Leary pre spravodajskú stanicu Sky News v pondelok uviedol, že plán vlády je zbytočný a nevymáhateľný a zničí tisíce pracovných miest v britskom turizme.
Výkonný riaditeľ londýnskeho letiska Heathrow John Holland-Kaye pre noviny City AM zase uviedol, že zavedenie 14-dňovej karantény pre cestujúcich zo zahraničia môže viesť k prepusteniu 25.000 ľudí, čo predstavuje tretinu zo všetkých zamestnancov letiska.