28.01.2022 Správy

Belgicko preskúma úlohu štátnych železníc pri deportáciách Židov a Rómov.

Foto: Canva

Belgicko chce objasniť úlohu štátnej železničnej spoločnosti SNCB pri deportáciách Židov, Rómov a odbojárov počas počas nemeckej okupácie v období druhej svetovej vojny.

Belgický federálny minister pre mobilitu Georges Gilkinet spolu s predsedníčkou Senátu Stéphanie D’Hoseovou, pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu, nariadili nezávislé vyšetrovanie úlohy, ktorú zohrala SNCF pri deportáciách Židov, Rómov a odbojárov počas nemeckej okupácie.

Podľa Politico SNCB od júla 1942 do konca vojny prepravila viac ako 25.000 Židov a 353 Rómov z kasární Dossin v belgickom meste Mechelen do Auschwitzu a ďalších koncentračných táborov. Len málo z nich pobyt v týchto táboroch prežilo. Železničná spoločnosť priznala svoj podiel na deportáciách, doteraz však jej úloha v tomto procese nebola podrobne preštudovaná. Belgický parlament v roku 2019 vyzval na nezávislé vyšetrenie úlohy belgických železníc počas druhej svetovej vojny.

"Skutočnosť, že Židia boli deportovaní SNCB, belgickými rušňovodičmi a belgickými lokomotívami, to nie je tajomstvo, to už vieme dlhšie," uviedol Nico Wouters, vedúci Študijného a dokumentačného centra pre vojnu a súčasnú spoločnosť, ktoré bolo poverené podrobnejším vyšetrovaní úlohy SNCB na deportáciách. Zároveň však dodal, že je veľa otáznikov, pokiaľ ide o rozhodovanie o deportáciách a realizáciu konvojov s ľuďmi určenými na likvidáciu.

Štúdia, ktorá by mala byť dokončená v roku 2023, sa bude zaoberať aj úlohou okolo 6700 členov odboja, ktorí pracovali pre SNCB, a zisťovaním, v akom rozsahu boli možné sabotážne operácie. "V čase, keď rasizmus a polarizácia spoločnosti príliš často dominujú verejnej diskusii, je dôležité vniesť svetlo do tejto temnej stránky našej histórie," uviedol minister Gilkinet. A dodal, že "povinnosť pamätať si" podnecuje ľudí dnešnej doby "zas a znova" brániť základné hodnoty rešpektu, slobody a rozmanitosti.

Hovorca ministerstva mobility spresnil, že je zatiaľ príliš skoro povedať, či objednaná štúdia nakoniec vyústi aj do vyplatenia odškodného pozostalým po obetiach deportácií. Politico pripomenul, že susedné krajiny v tomto už predbehli Belgicko. Holandská železničná spoločnosť NS na základe rozhodnutia z roku 2018 zaplatila viac ako 43 miliónov eur obetiam deportácií alebo ich blízkym príbuzným. Podľa historických výskumov spoločnosť NS zarobila na deportáciách Židov približne 2,5 milióna eur.

Francúzsko v roku 2014 uzavrelo dohodu so Spojenými štátmi o zaplatení 60 miliónov dolárov ako odškodného americkým obetiam vojnových deportácií francúzskou železničnou spoločnosťou SNCF.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Slováci v Anglicku, plánujete prísť na Gypsy Fest? Tipy na lacné letenky a ubytovanie v Bratislave.

Jubilejný 15. ročník Gypsy Festu sa uskutoční 22. novembra v Bratislave. Tento známy festival privádza každoročne do hlavného mesta návštevníkov z rôznych kútov sveta, najmä z Veľkej Británie. Preto vám prinášame tipy na lacné letenky a ubytovanie, aby ste si mohli užiť jedinečnú atmosféru festivalu.

Showbiz

K zmiereniu nad hrobom Ľuba Virága vraj nedošlo. Igor Kmeťo trvá na svojom tvrdení.

Aj po smrti speváka Ľuba Virága zostáva otázka autorstva piesne Načo pôjdem domov otvorená. Igor Kmeťo starší, jeden z najznámejších rómskych hudobníkov, si stále stojí za tým, že táto pieseň je ľudová a Virág nie je jej autorom.