05.11.2021 Správy

5. november: Medzinárodný deň oslavy rómskeho jazyka.

Foto: Gipsy Television

5. november bol v roku 2009 vyhlásený na medzinárodnej konferencii v chorvátskom Zahrebe ako Medzinárodný deň rómskeho jazyka.

    Odborníci považujú za dôležité pripomínať si tento dátum, pretože predstavuje vyvrcholenie viacročného úsilia rómskych intelektuálov a jazykovedcov o zabezpečenie rovnocenného postavenia Rómov a priznania im všetkých práv súvisiacich s rozvojom a podporou rómskej národnostnej menšiny. "Slovenská republika zrealizovala viaceré pozitívne opatrenia v súvislosti so zrovnoprávnením rómskeho jazyka s jazykmi ostatných národnostných menšín. Oficiálne zrovnoprávnenie rómčiny v Slovenskej republike sa formálne uskutočnilo 29. júna 2008 v historickej budove Národnej rady Slovenskej republiky," uvádza Úrad splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity.

    Pre vytvorenie kvalitných možností vzdelávania v rómskom jazyku, Úrad splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity v rámci pripravovaného Akčného plánu navrhuje vytvoriť programy pre pedagogických a odborných zamestnancov a navýšiť počet učiteľov, ktorí by vzdelávali žiakov a študentov v rómčine.

    „Medzinárodný deň rómskeho jazyka je oslavou rómskeho jazyka, ktorý je pre nás, Rómov a Rómky, jedinečný a pre mnohých z nás je jazykom materinským. Rómsky jazyk je pre nás prostriedkom na vyjadrenie identity a hrdosti, ktorou vyjadrujeme svoje postavenie a  príslušnosť k rómskej národnostnej menšine. Medzinárodný deň rómskeho jazyka je pre Rómov a Rómky príležitosťou pre zvyšovanie povedomia občanov Slovenskej republiky o právach rómskej národnostnej menšiny u nás a v Európe. Štandardizáciu rómskeho jazyka považujem za nesporne pozitívny krok, vďaka ktorému sa vytvorili legislatívne základy pre vzdelávanie a výchovu v rómskom jazyku, vrátane používania rómskeho jazyka vo verejnom, kultúrnom živote rómskej národnostnej menšiny a v sociálnej sfére. Uplatňovanie rómčiny v živote rómskej národnostnej menšiny má aj svoje nedostatky. Nemáme vybudovanú dostatočnú inštitucionálnu sieť potrebnú pre rozvoj a zachovanie rómčiny. Musíme preto ako rómska národnostná menšina pracovať a investovať do rozvoja rómskeho jazyka, umenia  a kultúry. Aj na túto skutočnosť je potrebné myslieť pri pripomínaní si Medzinárodného dňa rómskeho jazyka,“ povedala Andrea Bučková, splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity.

    Rómsky jazyk je bohatý a rôznorodý. Rómovia na Slovensku hovoria tromi hlavnými dialektmi. Dialektom Rumungro Rómov, dialektom olašských, maďarských Rómov a viacerými subdialektmi. Výraznú jazykovú prevahu majú Rómovia pôvodom z východného Slovenska, a preto sa východoslovenský dialekt stal aj základom pre gramatiku a slovník s frazeológiou a prehľadom gramatiky, ktorý bol vydaný v roku 1991. Východoslovenská rómčina tvorí aj základ pre Učebnicu slovenskej rómčiny a Kľúč k učebnici slovenskej rómčiny, ktoré boli vydané v roku 1999 v rómsko-českej verzii.

     

    Najčítanejšie

    Neprehliadnite

    Televízne formáty

    Zaujímavosti

    Slováci v Anglicku, plánujete prísť na Gypsy Fest? Tipy na lacné letenky a ubytovanie v Bratislave.

    Jubilejný 15. ročník Gypsy Festu sa uskutoční 22. novembra v Bratislave. Tento známy festival privádza každoročne do hlavného mesta návštevníkov z rôznych kútov sveta, najmä z Veľkej Británie. Preto vám prinášame tipy na lacné letenky a ubytovanie, aby ste si mohli užiť jedinečnú atmosféru festivalu.

    Showbiz

    K zmiereniu nad hrobom Ľuba Virága vraj nedošlo. Igor Kmeťo trvá na svojom tvrdení.

    Aj po smrti speváka Ľuba Virága zostáva otázka autorstva piesne Načo pôjdem domov otvorená. Igor Kmeťo starší, jeden z najznámejších rómskych hudobníkov, si stále stojí za tým, že táto pieseň je ľudová a Virág nie je jej autorom.