2. AUGUST: Medzinárodný deň spomienky na holokaust Rómov
foto ennaharonline.com
Brusel/Praha/Bratislava, 31. júl 2012 (Gipsy Television/ TASR) - Medzinárodný deň spomienky na holokaust Rómov, pripadajúci na 2. augusta, je príležitosťou, aby si obyvatelia jednotlivých európskych štátov pripomenuli a uznali, že i Rómovia ako etnická skupina boli v čase druhej svetovej vojny vystavení deportáciám a likvidácii. Na druhý augustový deň pripadá 68. výročie likvidácie "cigánskeho" koncentračného tábora Osvienčim-Birkenau (Brezinka).
Zuza Kumanová v Rómskom novom liste, nezávislých kultúrno-spoločenských novinách Rómov na Slovensku, uviedla, že aj keď od skončenia druhej svetovej vojny uplynulo vyše polstoročie, z pohľadu historiografie nie sú všetky fakty objasnené. Avšak aj to, čo sa už vie, zostáva verejnosti neznáme. Autorka hľadala príčinu tohto javu a kládla si otázku, či je ňou nezáujem, alebo nechuť zaoberať sa niečím, čo je (snáď) už za nami.
Zároveň priblížila históriu rómskeho holokaustu. V noci z 2. na 3. augusta 1944 bol "cigánsky" koncentračný tábor Osvienčim-Brezinka ako súčasť vyhladzovacieho nacistického tábora v Osvienčime zlikvidovaný. Menšiu časť tamojších väzňov deportovali do koncentračných táborov Buchenwald a Ravensbrück - premiestnili tam približne 490 rómskych žien. Po ich odchode bolo ohlásené uzatvorenie blokov. Presne 2897 rómskych mužov a žien vrátane starcov a detí odviezli do plynových komôr. Nikto z nich neprežil. Podľa predpokladov podobný osud postihol približne 21.000 európskych Rómov, ktorých do Osvienčimu-Brezinky deportovali.
Podľa českej rozhlasovej stanice Romove.radio.cz "cigánsky" tábor v Osvienčime-Brezinke neprežilo takmer 20.000 Rómov a Sintov z rôznych krajín. Celkový počet rómskych obetí druhej svetovej vojny sa pohybuje od 250.000 do 500.000 osôb.
Každý rok sa začiatkom augusta na mieste "cigánskeho" tábora konajú pietne spomienkové stretnutia. Najmä z iniciatívy poľských Rómov a medzinárodných rómskych organizácií si od začiatku 90. rokov pripomínajú nielen Rómovia 2. august ako Medzinárodný deň spomienky na holokaust Rómov.
V ostatných rokoch sa o rómskom holokauste viac hovorí aj na Slovensku. V roku 2005 odhalili v Pietnej sieni Múzea SNP v Banskej Bystrici prvý zo série pamätníkov "Ma bisteren! - Nezabudnite!". Pamätník i dátum 2. august majú upozorniť verejnosť, že Rómovia boli počas druhej svetovej vojny vystavení rasovo motivovanému násiliu a prenasledovaniu na etnickom princípe. Od roku 2005 viacero rómskych mimovládnych organizácií začalo zapĺňať historickú medzeru v otázke rómskeho holokaustu. V rámci projektu Ma bisteren! postupne odhalili pamätníky - okrem Banskej Bystrice aj v Lutile, Nemeckej, Hanušovciach nad Topľou, vo Zvolene, v Slatine a Dubnici nad Váhom. Občianske združenie Romano jilo odhalilo pamätník v Čate a József Ravasz inicioval vybudovanie pamätníka v Dunajskej Strede.
Poslanci Európskeho parlamentu v Bruseli 31. januára 2008 vyjadrili presvedčenie, že rómsky holokaust by sa mal plne uznať vzhľadom na závažnosť nacistických zločinov a plánov zlikvidovať európskych Rómov rovnako ako židov. Približne 12 miliónov Rómov a Sintov predstavuje na území Európskej únie najväčšiu menšinu.
Na Slovensku, v hlavnom meste si rómsky holokaust pripomenú koncertom kapely z Rudnian pred nákupným centrom Eurovea so začiatkom o 19.30 hodine. Koncert organizuje Peter Pollák, poslanec NR SR.